b_400_400_16777215_0_0_images_stories_kgw_noc_swietojanska_d_foto_528f298f232fb.jpgJak już informowaliśmy, nasza gmina zdobyła czołowe miejsca w konkursie "Piękna wieś województwa śląskiego" organizowanym przez Marszałka Województwa Śląskiego

W kategorii: najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje – „Noc Świętojańska” zajęła II miejsce. Obrzęd ten organizowany jest przez członkinie zespołu „Czyżowianki” działającego przy Kole Gospodyń Wiejskich w Czyżowicach, pod kierunkiem Heleny Mucha, skład którego tworzą: Elżbieta Madej, Renata Krypczyk, Natalia Fiołka, Jolanta Adamczuk, Janina Patas, Wiesława Paloc, Danuta Prychała, Władysława Prychała, Krystyna Kolonko, Aniela Kozimor, Mieczysława Siedlok, Halina Filipowicz, Magdalena Paloc. Akompaniatorem zespołu jest Henryk Sosna.
Pomysł organizacji „nocy”, zrodził się w głowach członkiń koła w trakcie uczestniczenia w „Nocy Świętojańskiej” w zaprzyjaźnionych Wierzniowicach w Republice Czeskiej. 
I tak, regularnie, od 2005 roku - 23 czerwca - w najkrótszą noc w roku, na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Olza” w Olzie organizowana jest „Noc Świętojańska”. Spotkanie, w którym udział biorą panie z kół gospodyń wiejskich z powiatu wodzisławskiego i  raciborskiego przyciąga z roku na rok coraz więcej mieszkańców z całego regionu. Daje okazję nie tylko do zaprezentowania dorobku kół, ale i przekazania tradycji młodym pokoleniom. Kultywowanie tradycji przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich jest potwierdzeniem tego, iż mają ogromną pasję podtrzymywania tradycji, obrzędów, przyczyniają się także do wzbogacenia oferty turystycznej gminy Gorzyce. Fakt ten doceniony został przez zarząd województwa. 
Doceniona została także strona internetowa sołectwa Olza www.solectwoolza.pl, która zajęła II miejsce w swojej kategorii.
Komisja doceniła przejrzystość, atrakcyjność strony, szybkość jej wyszukiwania. Odwiedzający stronę znajdą na niej aktualności sołectwa, najważniejsze dane teleadresowe wszystkich instytucji oraz organizacji społecznych działających w Olzie, linki do strony gminy, powiatu i województwa. Prezentuje historię miejscowości, ciekawostki, inwestycje oraz atrakcje turystyczne Olzy. Ciekawą propozycją jest zakładka "Galerie Mieszkańców Olzy", gdzie mieszkańcy mogą się rejestrować i umieszczać swoje galerie zdjęć. Strona www.solectwoolza.pl stworzona została i prowadzona jest przez Andrzeja Pietrasza, przy współpracy sołtysa Józefa Kopystyńskiego oraz radnej Lucyny Gajda.
21 listopada w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, na corocznym Forum Sołtysów Województwa Śląskiego odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu.
Z rąk członka Zarządu Województwa Śląskiego Stanisława Dąbrowy, puchary i dyplomy w imieniu „Czyżowianek” oraz autora strony internetowej, odebrał wójt gminy Piotr Oślizło wraz z Heleną Mucha oraz sołtysem Olzy Józefem Kopystyńskim.
Organizatorom „Nocy świętojańskiej” oraz autorowi strony internetowej raz jeszcze gratulujemy odniesionego sukcesu!

Zapraszamy do galerii zdjęć, autorstwa Wioletty Langrzyk: www.gorzyce.pl/galeria/215/czyzowianki-na-forum-soltysow-w-katowicach.html

Więcej o Forum Sołtysów na stronie: http://www.slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=10&art=6610&id_menu=#