b_400_400_16777215_0_0_images_stories_harcerze_obz_szklana_huta_3303_th.jpgCzas wakacji to dla wszystkich czas wyjazdów na wypoczynek. Dla harcerzy to czas nie tylko wypoczynku ale także podsumowania swych dokonań indywidualnych i każdej drużyny.

16 Drużyna Harcerska im. żwirki i Wigury w Czyżowicach posiada wystarczający potencjał aby w sposób samodzielny organizować swe obozy. Podobnie w tym roku czyżowiccy harcerze wyjechali na własny obóz drużyny. Tegoroczny obóz odbywał się nad morzem w pięknie położonej stanicy w Szklanej Hucie należącej do Hufca Lębork. Z dala od wielkich kurortów i skupisk turystów w otoczeniu lasu sosnowo-brzozowego gdzie na wyciągnięcie ręki owocowały borówki a plaża zadziwiała swą czystością harcerze rozbili swój obóz wraz z innymi podobozami z całej Polski, które w tym czasie zjechały w to niezwykłe miejsce. Wraz z naszymi harcerzami na stanicy obozowali harcerze z Krakowa, Warszawy - Żoliborza, Lęborka, Tarnowa i Legionowa.

Co roku wraz z naszymi harcerzami wyjeżdża pewna liczba dzieci, które nie są związane z harcerstwem lecz są zaprzyjaźnieni z innymi uczestnikami. Jest wtedy okazja do zaproszenia ich aby na stałe związały się z harcerstwem. Ponadto w obozie uczestniczą także dzieci które najczęściej z przyczyn ekonomicznych nie mogły by uczestniczyć w żadnych wyjazdach. Takim dzieciom pobyt opłaca Ośrodek Pomocy Społecznej.

Taki obóz to niemal bezustanne zajęcia programowe i profilaktyczne w oparciu o Prawo Harcerskie. Nie ma czasu na nudę. Obok zajęć na terenie samej bazy i wędrówek po najbliższej okolicy organizuje się wycieczki w miejsca bardziej odległe. W tym roku harcerze zwiedzali skansen w Szymbarku, Gdańsk i Gdynię oraz uczestniczyli w spływie kajakowym rzeką Piaśnicą na odcinku od Jeziora Żarnowieckiego do jej ujścia w Bałtyku. Innym ważnym wydarzeniem dla harcerzy było przygotowanie i udział w Polowej Mszy Świętej. Dla wszystkich przebywających zuchów, harcerzy i instruktorów a było ich w sumie około pół tysiąca nasi harcerze w sposób całkowicie samodzielny przygotowali miejsce sprawowania tej mszy św. Budowa ołtarza, odpowiednie jego zabezpieczenie przed napierającymi falami ,budowa masztu oraz najtrudniejszego elementu kilkumetrowego krzyża, który dosłownie pływał trwała wiele godzin. Wszystko przy zastosowaniu prostych narzędzi i z wykorzystaniem drewna sprowadzonego z lasu a montaż odbywał się przy pomocy lin i sznurków minimalizując użycie gwoździ. Sam ołtarz stał w odległości zaledwie jednego metra od brzegu. Dokładnie w niedzielę 17 lipca o godzinie 20,00 na około 70 minut przed zachodem słońca przybyły ksiądz zaczął odprawiać Harcerską Mszę Świętą Polową. Sceneria miejsca, doskonale komponujący się z sytuacją fragment Ewangelii oraz porywająca homilia którą wygłosił Ks. Krzysztof Szkopek na wszystkich robiły ogromne wrażenie. Nikt nie wrócił z niej obojętny a naszym harcerzom dodatkowo pozostała jeszcze satysfakcja z dobrze wykonanego zadania.

Cały obóz przez wszystkich został uznany za bardzo udany, bezpieczny i pełny przygód. Program ułożony wcześniej odbywał się w ciekawej fabule „Tajemnicza Wyspa Rozbitków”. Każdy z uczestników mógł wcielić się w jakąś postać z fabuły obozu co dla dzieci miało bardzo duże znaczenie i tworzyło klimat przygody. Ponadto odbywał się on całkowicie w oparciu o metodykę harcerską.

Obóz, który się odbywał pozyskał wiele osób i instytucji wspierających i należy podkreślić że gdyby nie takie wsparcie obóz musiałby być droższy. Należy koniecznie wymieć te wszystkie instytucje i osoby: Urząd Gminy w Gorzycach, Ośrodek Pomocy Społecznej w Gorzycach, Ośrodek Pomocy Społecznej w Godowie, Wiejski Dom Kultury w Czyżowicach, Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim, Apteka Całodobowa „VIVAX” w Wodzisławiu Śląskim i Komendę Hufca Ziemi Wodzisławskiej. Dziękujemy mocno za wsparcie i pomoc. Zasadą jest że już teras snuje się plany na przyszłoroczne wakacje a powrót do Szklanej Huty nie jest wykluczony.

Teraz czyżowiccy są zajęci czymś zupełnie innym. Obecny czas to już ostatni okres przygotowań do wielkiego jubileuszu harcerstwa w Czyżowicach, które w tym roku obchodzi osiemdziesięciolecie. Już dziś zapraszamy na te uroczystości jakie będą miały miejsce w dniach 9-10-11 września w Czyżowicach. Więcej o tej uroczystości na stronie internetowej drużyny: http://zhp.czyzowice.net/