b_400_400_16777215_0_0_images_stories_harcerze_zhp4.jpgLicząca obecnie sto tysięcy członków – zuchów harcerzy i instruktorów organizacja jest jedną z najbardziej liczących się organizacji w Polsce. Niemal dziesięć tysięcy jej przedstawicieli stanowiąc jej reprezentację wzięło udział w obchodach stulecia powstania. Związek Harcerstwa Polskiego to organizacja, która w obecnych czasach czerpie ze swych pięknych tradycji i je pielęgnuje. Jednocześnie jest organizacją, która w sposób umiejętny korzysta ze wszystkich dobrodziejstw nowoczesności.

Rys historyczny.

Wszystko zaczęło się w głowie jednego człowieka. Robert Baden-Powell był oficerem w armii brytyjskiej. Doskonały dowódca i żołnierz był również pisarzem, pedagogiem. W jego to głowie narodził się pomysł, który dał początek wielkiemu ruchowi skautowemu skupiającego obecnie wielu młodych i starszych ludzi na całym świecie.

Było to dawno, na początku wieku... W 1907 roku Baden-Powell zorganizował pierwszy obóz dla chłopców na wyspie Brownsea. Obóz ten uważany jest za wydarzenie rozpoczynające cały ruch skautowy. Baden-Powel uczył na nim chłopców m. in. orientowania się w lesie, rąbania drewna, wiązania sznurów, orientacji w terenie. Jak twierdził sam Lord jego celem było nauczenie chłopców "reguł przeżycia". Ten sam człowiek wydał rok później książkę "Scouting for boys" i rozpoczął wielki pochód skautów przez świat. Harcerstwo bowiem błyskawicznie opanowało najpierw Anglię, a później cały świat!

Pierwsze idee harcerstwa zaczęły napływać do Polski już w 1909 roku. Rok później Andrzej Małkowski (założyciel harcerstwa polskiego) tłumaczy "Scouting for boys" na język polski. Ciekawe są perypetie związane z tym tłumaczeniem. Małkowski bowiem miał je napisać za karę! Pierwsze myśli o książce nie były pochlebne. Cały czas ociągał się z jej tłumaczeniem i przeczytaniem! Dopiero sąd(!) zmusił go do tego. Dziełem generała Baden-Powella po jego przestudiowaniu był zachwycony.

Na ziemi wodzisławskiej pierwsze drużyny powstawały dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości . Pierwsze z nich to drużyny w Wodzisławiu Śląskim, Rydułtowach, Radlinie - Biertułtowach i Czyżowicah. Jedyną już drużyną, która pielęgnuje swe tradycje od chwili założenia jest 16 Drużyna Harcerska im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach. Drużyna w Czyżowicach przygotowuje się do swego jubileuszu osiemdziesięciolecia, który będzie obchodzony we wrześniu 2011 r.

Historia najnowsza.

Po zmianach ustrojowych w Polsce nastąpiło bardzo głębokie załamanie struktur harcerskich znacząco spadła też liczba jej członków. Część hufców musiała się łączyć z innymi zwierając szeregi dla wzmocnienia. Najbardziej ucierpiały te drużyny, szczepy a nawet hufce które zbyt mocno uwikłały się w zależności polityczne. Dla partyjnych instruktorów nie było już miejsca w nowej rzeczywistości. Przetrwały te jednostki, które pielęgnowały tradycje narodowe i harcerskie bez naleciałości socjalizmu. Nowe czasy wcale nie były łatwiejsze. Gospodarka wolnorynkowa wymusiła na władzach Związku wprowadzenie zmian, które pozwoliłyby przetrwać nowe trudności. Innym powodem była zmiana w pokoleniowa. Coraz większy dobrobyt społeczeństwa powodował, że coraz więcej rodzin stało się posiadaczami takich sprzętów jak komputer, dziś już nie użytkowane odtwarzacze kaset VHS a później płyt DVD. Wielu ludzi uwierzyło, że dziecko spędzające czas wolny przy komputerze w pokoju za ścianą lub przed telewizorem jest bezpieczne. Trzeba było kolejnych lat by zweryfikować te sądy.

Współczesność.

Dziś obserwuje się powrót do zainteresowania dzieci harcerstwem. Rodzice mający wiele zaufania do ZHP „popychają” je w tym kierunku. Sposób spędzania czasu wolnego przez dzieci jest jedną z najważniejszych trosk rodziców. Bez wątpienia harcerstwo jest obecnie najlepszym sprzymierzeńcem w procesie wychowawczym. Niezwykle bogata oferta programowa we wszystkich grupach wiekowych daje możliwość zaangażowania się wszystkim, którzy chcieliby osiągać sukcesy w dziedzinie której czują się mocni. Kadra instruktorska, która angażuje się w pracę w drużynach harcerskich i gromadach zuchowych to doskonale przygotowani ludzie. Bardzo często zdarza się że instruktorami są osoby z wyższym wykształceniem pedagogicznym lub studiujący na kierunkach pedagogicznych. Harcerstwo stało się znów bardzo elitarne przez wysokie wymagania stawiane wobec kandydatów i członków. Przestrzeganie harcerskiego prawa jest podstawowym obowiązkiem każdego harcerza i harcerki. Harcerstwo nie jest miejscem dla wybrańców. Harcerzem może być każdy kto akceptuje dobro. Harcerzem może być bogaty lub biedny. To właśnie dlatego harcerstwo jest dobre, że jest dla wszystkich dostępne.

 b_400_400_16777215_0_0_images_stories_harcerze_zhp1.jpg

Obchody stulecia.

Obchody stulecia w hufcu odbyły się podczas Obozu Harcerskiego w Ustroniu. Z tej okazji na Stanicy Obozowej Lipowiec odbyła się uroczysta Harcerska Msza Polowa, wiele imprez plenerowych a do późnej nocy uroczyste harcerskie ognisko gdzie z tej okazji gawędę wygłosiła Dh Hm Urszula Ryszka – wieloletnia instruktorka obecnie Przewodnicząca Sądu Harcerskiego w Hufcu Ziemi Wodzisławskiej. Dh Urszula słynie z pięknych opowieści i wszyscy wysłuchali ją w wielkim skupieniu.

Jubileuszowy Zlot Związku Harcerstwa Polskiego odbył się w Krakowie w setną rocznicę powstania pierwszych drużyn harcerskich. Reprezentacje wszystkich siedemnastu chorągwi stanowiły zgrupowania obozowe i nosiły nazwę gniazda. Najliczniejszą reprezentację wystawiła Chorągiew Śląska bo aż 971 osobową. Liczba naprawdę imponująca. Najlepiej było to widoczne podczas apelu w Dniu Śląskim jaki miał miejsce 21 sierpnia.

 

Nasza reprezentacja.

Hufiec Ziemi Wodzisławskiej wystawił swą reprezentację w podstawowym i wymaganym w regulaminach składzie. Czterdziestoosobowa drużyna kierowana przez drużynowego dh phm Bronisława Kwiatonia charakteryzowała się świetnym przygotowaniem. Ubrana w jednolite umundurowanie znająca zasady musztry i ceremoniału harcerskiego drużyna robiła wrażenie. Była jedną z nielicznych reprezentacji, która zabrała z sobą sztandar swego hufca. Goście z naszego regionu mogli z dumą i podziwem ją oglądać w najprzeróżniejszych oficjalnych sytuacjach. Na szczególną uwagę zwraca fakt, że jako jedyna drużyna w Polsce wystąpiła podczas głównych uroczystości na Wawelu w swym pełnym składzie i ze sztandarem. Z uwagi na ograniczone miejsce w uroczystej Mszy Św. w tym miejscu mogło uczestniczyć zaledwie 3 tysiące uczestników. Z uwagi na świetną prezentację Drużyna Reprezentacyjna naszego Hufca mogła wystąpić w pełnym składzie osobowym. Nie uszło to uwadze wszystkim zgromadzonym oraz Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego który w jej krótkiej przerwie podczas uroczystości wpisał się do Hufcowej Kroniki Stulecia. Swego wpisu dokonał także Ks. Stanisław Kardynał Dziwisz który był głównym celebransem uroczystej Mszy Św. na Wawelu. Wszyscy choć byli bardzo zmęczeni to wracali do obozu na Błoniach naprawdę dumni ze swych dokonań.

 b_400_400_16777215_0_0_images_stories_harcerze_zhp2.jpg

Drużyna w Czyżowicach.

Do swego pięknego jubileuszu rozpoczęła przygotowania 16 Drużyna Harcerska im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach. Założona przez Dh phm Konrada Chroboka w 1932 roku drużyna znalazła w czyżowickim społeczeństwie swe stałe miejsce. Młody wówczas nauczyciel z miejscowej szkoły podstawowej potrafił skupić wokół siebie wielu pasjonatów ruchu harcerskiego. Przyjmuje się że powstanie tej drużyny miało miejsce we wrześniu tamtego roku. Początkowy okres to czas tworzenia struktur i szkolenia. Nie miała wtedy jeszcze nazwy własnej ani bohatera.

Bohater czyżowickiej drużyny.

Rok później 11 września 1932 miała miejsce katastrofa lotnicza w której zginęli dwaj wspaniali polscy piloci Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. W tamtym czasie byli bohaterami narodowymi. Kilka dni wcześniej odnieśli spektakularne zwycięstwo w prestiżowych Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 (Challenge International des Avions de Tourisme) w Berlinie. Dokonali tego na polskim samolocie RWD-6, którego współkonstruktorem był inż. Stanisław Wigura. 28 sierpnia 1932 r. nazwiska Żwirko i Wigura stały się znane i cenione w całym lotniczym świecie. Pokonanie załogi Niemiec (II miejsce) w tamtym czasie miało szczególne znaczenie dla naszego narodu.

Harcerstwo ma się dobrze

Współczesne harcerstwo to organizacja, która ma się dobrze. Obserwuje się coraz większe zainteresowanie władz samorządowych tworzeniem nowych drużyn harcerskich i gromad zuchowych. Większe jednak ma znaczenie zainteresowanie rodziców tą formą spędzania czasu wolnego przez ich pociechy. Należy podkreślić że harcerstwo nie jest celem samym w sobie. Jest miejscem harmonijnego rozwoju dzieci i młodzieży a harcerstwo jest najlepszym sprzymierzeńcem rodziców w wychowaniu dzieci.

b_400_400_16777215_0_0_images_stories_harcerze_zhp3.jpg

Czyżowicka 16 Drużyna Harcerska oraz 17 Gromada Zuchowa „Czyżyki” mają swą siedzibę w Wiejskim Domu Kultury. Mają swą harcówkę i bardzo przyjazny klimat do pracy i rozwoju. Drużyny doskonale wkomponowują się w pracę Domu Kultury. Swe zajęcia – zbiórki harcerskie i zuchowe odbywają się w soboty. Obecnie utworzona została także Poczta Harcerska, która ma za zadanie wydawanie wydawnictw propagujących harcerską działalność drużyny i gromady zuchowej. Na etapie tworzenia jest strona internetowa.

Drużyna z Czyżowic podejmuje wiele działań na rzecz społeczności lokalnej i Hufca Ziemi Wodzisławskiej. Jest współorganizatorem wypoczynku letniego dla dzieci z rodzin najuboższych. W okresie wiosennych powodzi drużyna zbierała dary dla powodzian. Jeszcze we wrześniu br. korzystając z pięknych okolic zorganizuje dla wszystkich zuchów z naszego hufca „Rajd Kasztanowy” a dla harcerzy Manewry Techniczno – Obronne. Harcerska Drużyna jest też realizatorem projektu pt. „Odkrywamy Skarby Morawskich Wrót” który właśnie rusza i będzie realizowany do końca br.

Zapraszamy wszystkich młodych ludzi chętnych do wspaniałych przygód w szeregi drużyny harcerskiej i gromady zuchowej.

 

Phm Kwiatoń Bronisław