Bieg na orientację nie jest nową dyscypliną sportu, ale wciąż jest mało popularną w Polsce. Polega on na tym, aby w jak najkrótszym czasie pokonać zaznaczoną na mapie trasę. Zawodnik potwierdza za pomocą chipa obecność w wyznaczonych punktach kontrolnych w terenie. Droga między punktami jest dowolna, a jej wybór zależy od zawodnika. Warunkiem sklasyfikowania i pomyślnego ukończenia biegu jest dotarcie do wszystkich punktów kontrolnych w odpowiedniej kolejności. O wyniku decyduje jedynie osiągnięty czas. Pokonując trasę zawodnik korzysta z kompasu, odczytując właściwy kierunek biegu.

            Teren zawodów w czyżowickim lesiecharakteryzował się średnimi przewyższeniami (210-290 m npm.) w średnio przebieżnym lesie. Dominujące formy terenu to jary, muldy, małe noski. Spotkać także można było pozostałości po działaniach wojennych np. okopy, doły.

Długość trasy, którą mieli do pokonania zawodnicy to od 2 km dla młodszych kategorii wiekowych, zaś do 5,5 km dla starszych biegaczy. Do czyżowickich  zawodów zgłosiło się 245 zawodników w 28 kategoriach, zrzeszonych i niezrzeszonych  w klubach sportowych na Śląsku oraz zawodnicy z Czech. Wyłoniono Mistrzów Śląska w poszczególnych kategoriach i Mistrza Powiatu Wodzisławskiego w kategorii OPEN (osobnej klasyfikacji dla mieszkańców powiatu wodzisławskiego). Puchary, medale, dyplomy i nagrody wręczali zaproszeni goście: Wicestarosta Powiatu Wodzisławskiego Dariusz Prus, Przewodniczący Rady Gminy Gorzyce Krzysztof Małek, Radny Powiatu Wodzisławskiego Jarosław Szczęsny oraz Radna Powiatu Wodzisławskiego jednocześnie dyrektor czyżowickiego gimnazjum Stefania Rodak

            Pogoda dopisała, atmosfera zawodów była bardzo przyjemna.

            Dziękujemy wszystkim członkom UKS „Sparta” Czyżowice, strażakom z OSP Czyżowice, harcerzom z  16 Drużyny Harcerskiej „Żwirki i Wigury” z Czyżowic, ratownikom medycznym, budowniczym tras i sędziom oraz sponsorom – firmom „Euroclas”, „Bruk”, „Karen – Pianki”, „Neptun”, „Moric”, „Pati Trans”, „Politan”, „Sikora”, „Tomar” oraz „Prevac” za pomoc w organizacji tak dużej imprezy. Za wsparcie finansowe dziękujemy władzom powiatu wodzisławskiego.

Z pozdrowieniem sportowym

Prezes UKS „ Sparta” Czyżowice

Małgorzata Rosmus

{gallery}/Sport/2014/bno/{/gallery}