alt

W pięknym miejscu usytuowanym na wzgórzu zwanym Czaczą lub Szwajcarią Czyżowicką – bo tak w latach 40. nazwał to miejsce ówczesny dyrektor czyżowickiej szkoły pan Wincenty Woźniak WDK w Czyżowicach zaprosił miłośników muzyki na koncert „Orkiestrowe brzmienia na Czaczy”.


Koncert odbył się na finał warsztatów instrumentalnych, które odbywały się w czyżowickim domu kultury w okresie minionych wakacji letnich. Inspiracją do przeprowadzenia tych warsztatów stała się nasza Orkiestra – Orkiestra Gminy Gorzyce, która w 2012 roku rozpoczęła swą działalność w czyżowickim domu kultury.
Warsztaty były jednym z ważnych elementów projektu, który realizowaliśmy ze środków Unii Europejskiej, ale zanim się to stało musieliśmy zyskać akceptację tego pomysłu prze Wójta Gminy Gorzyce pana Piotra Oślizło oraz uzyskać odpowiednią ilość punktów w ocenie komisji oceniającej wnioski w naszej LGD „Morawskie Wrota” oraz w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. I to się stało. Projekt się spodobał, ponieważ celował w rozwój młodych ludzi. Pan wójt postanowił pożyczyć nam pieniążki na prefinansowanie projektu, a 20% po prostu nam podarowano z budżetu gminy, jak to zwykle przy realizacji projektów PROW bywa. Za to wsparcie bardzo serdecznie dziękujemy!
W okresie wakacji letnich wyszliśmy do utalentowanej muzycznie młodzieży oraz członków orkiestr trzech gmin – Gorzyc, Godowa i Krzyżanowic z propozycją udziału w profesjonalnych warsztatach muzycznych z zakresu instrumentów klawiszowych, dętych i perkusyjnych. Do współpracy przy ich prowadzeniu zaprosiliśmy znakomitych muzyków – trębacza Sławomira Firuta, puzonistę Sebastiana Wieczorka, pianistę Tomasza Palę, saksofonistę Łukasza Sosnę oraz Ireneusza Głyka – perkusistę.
Warsztaty z udziałem tak wybitnych instrumentalistów były więc okazją, która nie zdarza się często. Chętnych więc nie brakowało.
14 września br. w pięknym klimacie pleneru restauracji „Rancho Western” pp. Ewy i Janusza Reclików, usłyszeliśmy 17 najsłynniejszych standardów światowej muzyki rozrywkowej, a także improwizacje pianistyczne na bazie utworu Conga Glorii Estefan w wykonaniu Julii Wolny i prowadzącego warsztaty – pana Tomasza Pali, a także utwory w wykonaniu kwartetu puzonowego pod kierunkiem pana Sebastiana Wieczorka w składzie Marcin Szweda, Marcin Gawlas, Jakub Langrzyk, Karol Kłosek. Kwartet wykonał: In the Forest – Felixa Mendelsona-Bartholdiego, Pavanę - Tielmana Susato, Amazing Grace – amerykańską melodię ludową oraz What a Wonderful World – Luisa Armstronga. Słuchacze mogli nacieszyć się również znakomitym brzmieniem perkusji w etiudzie Tomasza Krentusza!
Przypomnijmy, że pierwszym pomysłodawcą utworzenia orkiestry w naszej gminie był pan Stanisław Wujec. Zapalił iskrę, z którą przyszedł do dyrektora WDK w Czyżowicach pan Henryk Krótki – maestro orkiestry. I tak to się zaczęło. Dziś staramy się, aby nasza orkiestra rozwijała się, a swoim poziomem artystycznym dorównywała najlepszym, by cieszyła melomanów swoim brzmieniem.
Koncert był pięknym zakończeniem warsztatów instrumentalnych, a muzyka i niepowtarzalny klimat tego wrześniowego koncertu na Czaczy z pewnością pozostaną w pamięci.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt!

Magdalena Smyczek, Ewa Reiman
Instruktorzy WDKC

{gallery}wdk/relacje/2014/czacza_orkiestra/{/gallery}