b_400_400_16777215_0_0_images_stories_2015_relaqcje_wietnam_wietnam001_a6117.jpgCzy nie wiecie, że obecnie życie to podróż?
Nie jesteś przecież obywatelem, tylko podróżnikiem.
św. Jan Chryzostom

26 marca 2015 r. o godz. 18 odbyło się trzecie w tym roku spotkanie Klubu Podróżnika działającego przy Wiejskim Domu Kultury w Czyżowicach. Po raz 9 mieliśmy okazję zobaczenia zdjęć i wysłuchania opowieści pana Gerarda Lenczyka wspomaganego przez żonę Stanisławę.

Tym razem małżonkowie podzielił się z nami wrażeniami z ostatniej egzotycznej wycieczki jaką odbyli w marcu br. do Wietnamu. Wietnam to państwo w Azji Południowo – Wschodniej, leżącej na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą. Jest piętnastym co do wielkości populacji państwem świata. Ze względu na znacznie rozciągnięty w kierunku południkowym kształt terytorium i specyficzne ukształtowanie terenu w Wietnamie wyróżnia się kilka stref klimatycznych między innymi klimat Tonkinu zalicza się do wilgotnych podzwrotnikowych, w Wietnamie środkowym na północ od przełęczy Hai Van i na południu kraju występuje klimat zwrotnikowy wilgotny. Wietnam jest drugim państwem na świecie pod względem uprawy kawy. Słynie także z upraw ryżu, herbaty, ananasów i tytoniu. Na licznych zdjęciach mieliśmy okazję doznać szoku oglądając organizację ruchu ulicznego Wietnamu. Na pierwszy rzut oka setki tysięcy pojazdów, od rowerów przez wszechobecne skutery najróżniejszych marek po luksusowe suvy i ciężarówki, niczym lawa, bez żadnego porządku, poruszające się po ulicach miasta. Nikt nie respektował sygnalizacji świetlnej, obowiązującego kierunku ruchu, czy nawet przejść dla pieszych. Naszą uwagę przykuły zdjęcia, na których linie elektryczne liczące czasem po kilkaset wiązek zwieszają się ze słupów tworząc ponad ulicami gigantyczną pajęczynę drutów. To nieliczne nietypowe zjawiska z jakimi nam było się spotkać na spotkaniu klubu podróżnika.
Dziękujemy panu Gerardowi i pani Stanisławia za ciekawą i porywającą prelekcję i już dziś zapraszamy 23 kwietnia na kolejne spotkanie klubowiczów. Tym razem spotkanie poprowadzi pan Jarosław Szczęsny i opowie o Hawajach.

b_400_400_16777215_0_0_images_stories_2015_relaqcje_wietnam_wietnam002_f75d5.jpg