17 kwietnia 2015r. o godz. 18.30 Wiejski Dom Kultury w Czyżowicach na zaproszenie stowarzyszenia MamAutyzm z Czyżowic gościł Hannę Pasterny, autorkę książki „Tandem w szkocką kratkę”. Wieczór autorski zatytułowany „Mogę wszystko” poprowadziły Joanna Węglarz z Biblioteki Szkolnej w Rydułtowach i Justyna Lazar z Gminnej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Rogowie.


Wieczór autorski rozpoczął się od przedstawienia sylwetki autorki. Zgromadzeni mieli możliwość zapoznać się z postacią Hanny Pasterny, jej dokonaniami i sukcesami na specjalnie przygotowanej prezentacji. Jasnym po pokazie slajdów stało się motto pani Hanny „mogę wszystko”. Autorka całym swoim życiem udowadnia, że posiada niezwykłą osobowość, że może wszystko.


Hanna Pasterny barwnie opowiadała o przeżyciach i przygodach dwóch kobiet w polskiej rzeczywistości, samej autorki oraz Marion, która na kartach książki występuje pod pseudonimem Helen Halpern. Jest to postać niezwykła, równie interesująca jak sama autorka. Obie panie są utalentowane, niezwykle pracowite, odważne, aktywne społecznie, wrażliwe i niepełnosprawne. Łączy je tak wiele i jednocześnie wiele dzieli.


Z biegiem czasu fabuła przenosi się do Szkocji w Glasgow gdzie mieszka i pracuje na Uniwersytecie na Wydziale Elektroniki i Inżynierii Elektrycznej „dziwna” pani profesor. Od lat skupia się nad projektami dotyczącymi ułatwień w codziennym poruszaniu się i komunikacji osób niepełnosprawnych. Ambicją pani profesor jest aby przeprowadzać badania osobiście, dlatego odbywa podróże do wielu krajów. W celu uzyskania wiarygodnych informacji uczyła się języka danego kraju, czytając literaturę w oryginale. Należy wspomnieć (co żartobliwie podkreśliła autorka), że Helen nie wiedziała, że nie musi korzystać z takiej, bardzo trudnej metody nauki języków.


Pani profesor poświęciła całe swoje życie zawodowe i osobiste tytanicznej pracy naukowej. Pracując nad wynalazkami, przykłada dużą wagę do każdego szczegółu, możliwie najbardziej ułatwiającego korzystanie z niego osobie głuchoniewidomej. Przykładem jest prototyp elektronicznej rękawicy opracowanej do komunikacji z osobą głuchoniewidomą, na której, zainstalowano system znaków literowych. Helen Halpern skupia się nad wieloma nowoczesnymi technologiami i przedsięwzięciami społecznymi, które realizuje z ogromną pasją. Tak oryginalna, rzadko zdarzająca się aktywność jest dla czytelnika niezwykle frapująca. Kolorytu opowieści nadaje fakt, że Helen jest żydówką i weganką, a do tego jeszcze cierpi na zespół Aspergera. Komplikacje ujawniają się zatem natychmiast…


Historia przeplatana jest humorem, ale i trudnymi momentami w kontaktach pomiędzy bohaterkami i otoczeniem. Nawiązuje się bliska relacja i współpraca przeradza się wkrótce w piękną, choć trudną przyjaźń. Ciepło, wrażliwość, otwartość dawane sobie wzajemnie przekładają się na szacunek wobec siebie i odmienności. Wartością dodatkową książki jest to, iż autorka operuje prostym językiem, więc czyta się ją świetnie. Opowieść uczy tolerancji, wzrusza i daje nadzieje na ciekawe życie osobom cierpiącym na schorzenia ze spektrum autyzmu. Godzi dwa różne światy.


Przy okazji prelekcji Hanna Pasterny zdradziła wiele szczegółów ze swoich społecznych pasji i przedsięwzięć jak również swoje plany na najbliższą przyszłość. Najistotniejsza informacja dotyczyła zapowiedzi wydania kolejnej, trzeciej już książki, prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami, pod tytułem „Moje podróże w ciemno”.
Anna Bierska

 

Hanna Pasterny pracuje jako konsultantka ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku. Jest wolontariuszką w Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym i społeczną asystentką europosła prof. Jerzego Buzka. Ukończyła filologię romańską i podyplomowe studia logopedyczne. Zna dobrze język francuski, angielski i podstawy hiszpańskiego. Posiada certyfikat instruktora Braille’a. Talent pisarski odkryła po przyjeździe z wolontariatu w Belgii. Na podstawie zapisków wydała swoją pierwszą książkę „Jak z białą laską zdobywałam Belgię”. Uwielbia podróże. Odwiedziła Łotwę, Hiszpanię, Czechy, Belgię, Francję, Stany Zjednoczone i Izrael. W wolnym czasie uczy się języków, czyta książki, jeździ na tandemie z przyjaciółką, chodzi na spacery z kijkami. Za swoją aktywność otrzymała wyróżnienia „Lady D” i „Człowiek bez barier”. Informacje na stronie www.hannapasterny.pl