KP becaf

W czwartek 23 kwietnia sympatycy czyżowickiego Klubu Podróżnika wyruszyli w wirtualną podróż w stronę słonecznych i ciepłych Hawajów. Prowadzący spotkanie - pan Jarosław Szczęsny - barwnie zrelacjonował swoje wrażenia i spostrzeżenia po podróży do USA, którą odbył w kwietniu 2014 roku. W czasie tej wyprawy, aż 8 dni spędził na Hawajach. Hawaje to najmłodszy z 50. stanów USA, jedyny stan leżący wyłącznie na wyspach. Położone na archipelagu pochodzenia wulkaniczngo w północno – środkowej części Oceanu Spokojnego. Rozpościera się na długości niemal 2,5 tyś, km. Składa się z 137 wysp, w tym z 8 głównych, spośród których 7 jest zamieszkanych. Stolicą stanu jest Honolulu.


Oficjalnie w stanie mieszka 1,2 mln osób, a w praktyce ponad 1,3 mln dodając turystów i żołnierzy amerykańskich sił zbrojnych. Większość z nich, prawie 1 mln, mieszka na najgęściej zaludnionej wyspie Oahu.
6,6% mieszkańców stanu uważa się za rdzennych obywateli Hawajów (Polinezyjczyków). Największa grupa mieszkańców, około 41%, to imigranci z Azji lub ich potomkowie.Hawaje były celem niespodziewanego ataku na Pearl Harbor wykonanego przez imperium japońskie 7 grudnia 1941 roku. Atak na Pearl Harbor i inne instalacje wojskowe i morskie na Oahu, przeprowadzony przez samoloty i miniaturowe okręty podwodne spowodowały włączenie się Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej.
Wszystkie Wyspy Hawajskie zostały utworzone ze skał wulkanicznych, które pochodzą z plamy gorąca. Ponieważ płyta tektoniczna znajdująca się pod Oceanem Spokojnym przemieszcza się na północny zachód, a plama gorąca pozostaje nieruchoma, powoli tworzą się kolejne nowe wulkany, a stare zamierają. Atmosferę panującą w tym malowniczym zakątku świata, dało się wyczuć oglądając przepiękne pamiątkowe fotografie.
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Klubu Podróżnika, które odbędzie się 28 maja 2015 r. o godz. 18.00. Spotkanie poprowadzi o. Jan Koczy, a opowie o Ekwadorze.KP1 661c9