Drukuj
Ośrodek Kultury w Czyżowicach
Odsłony: 5948

Ćwiczenia w grupach
Ćwiczenia w grupach
Od września br. w naszym domu kultury trwa realizacja projektu „Z muzyka przez Morawskie Wrota – warsztaty folklorystyczne dla dzieci i młodzieży z terenów LGD Morawskie Wrota”. Środki na realizację projektu pochodzą z z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

 

 

 

Od października przystąpiliśmy do intensywnych działań. W każdą sobotę odbywają się próby uczestniczących w projekcie dzieci z Klubu Alternatywnego Szkraba, kształcący swój warsztat wokalno-taneczny pod okiem Barbary Grobelny. Dodatkowo trwają próby sekcji teatralnej, pod kątem spektaklu bożonarodzeniowego. Scenariusz spektaklu przygotowała folklorystka Irena Sauer, obsadę stanowią mieszkańcy naszej gminy. Premiera spektaklu odbędzie się 18 grudnia br. w sali widowiskowej Wiejskiego Domu Kultury w Czyżowicach. Do wszystkich powyższych działań wykorzystujemy nowe, przenośne pianino cyfrowe, który udało nam się zakupić w ramach realizowanego projektu.

 

20 listopada 2010 r. - dzieci z Klubu Alternatywnego Szkraba wyjechały w ramach realizowanego projektu na wycieczkę edukacyjną do Gmin Godów i Krzyżanowice. Poznawanie folkloru i kultury ludowej rozpoczęliśmy od Skrzyszowa. Tam w miejscowym domu kultury zorganizowano spotkanie uczestników projektu z zespołem folklorystycznym „Familijo ze Skrzyszowa”, który przygotował na ten dzień prawdziwą lekcję edukacji regionalnej. Żywa integracja poprzez wspólny śpiew, opowiadania oraz przymierzanie strojów zespołu okazała się wspaniałym sposobem na przekazanie dzieciom bogactwa folkloru gminy Godów. Uczestnicy projektu mieli okazję spotkania się ze Ślązaczką Roku panią Hildegardą Szkatułą. W trakcie spotkania uczestnicy zadawali różnego rodzaju pytania, na które poszczególni członkowie „Familiji” chętnie udzielali odpowiedzi. Serdeczna gościna dyrektora placówki Pawła Sobika oraz zespołu ze Skrzyszowa z pewnością pozostanie na trwałe w naszej pamięci. W planach przygotowujemy rewizytę artystyczną, która zapewni długofalowość projektu.

 

W ramach nawiązanej współpracy z Gminnym Zespołem Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Tworkowie pojechaliśmy do Tworkowa gdzie czekał na nas pan Brunon Chrzibek – lokalny animator działań społeczno-kulturalnych na terenie gminy Krzyżanowice. Wycieczka do Tworkowa okazała się niezwykle interesująca. Tutaj poznawanie zaczęliśmy od zwiedzania prawdziwej perły śląskiej architektury – barokowego kościoła parafialnego pw. św. Piotra i Pawła z kryptą rodziny Reiswitzów. Później przeszliśmy do domu kultury w Tworkowie gdzie działa zespół tańca ludowego „Tworkauer Eiche” (tworkowskie dęby). O działalności i sukcesach zespołu opowiedział nam nasz przewodnik niezwykle barwnie i interesująco. Oglądaliśmy piękne stroje i wielkoformatowe fotografie. Historia zespołu to wieloletnia, systematyczna praca i prawdziwe pasmo sukcesów. Zespół wystąpi gościnnie na deskach Wiejskiego Domu Kultury w Czyżowicach 10 kwietnia 2010 r. Na piętrze domu kultury mieści się godne polecenia muzeum regionalne, w którym zgromadzono eksponaty - stroje, meble, narzędzia, pozycje książkowe o wysokiej wartości kulturowej. Wyjechaliśmy z Tworkowa pełni wrażeń i nowej wiedzy. Realizacja naszego projektu - tak jak spodziewaliśmy się - okazała się niezwykle atrakcyjną, ale też wymagającą ogromnych nakładów organizacyjnych inicjatywą. W projekt zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób. Dobór aktorów wymagał przemyślenia, ale ich zaangażowanie w realizację spektaklu i koordynacja od strony aktorskiej pani Ireny Sauer to praca zasługująca na najwyższy podziw.

Projekt „Z muzyką przez Morawskie Wrota – warsztaty folklorystyczne dla dzieci i młodzieży z terenów LGD Morawskie Wrota” w czyżowickim WDK

 

Bibianna Dawid

 

Jedno ze spotkań aktorów
Jedno ze spotkań aktorów
Próby aktorów spektaklu
Próby aktorów spektaklu
Pan Brunon przedstawił krótką historię o tworkowskim kościele
Pan Brunon przedstawił krótką historię o tworkowskim kościele
Spotkanie z p. Brunonem Chrzibkiem w Tworkowie
Spotkanie z p. Brunonem Chrzibkiem w Tworkowie
W muzeum regionalnym w Tworkowie
W muzeum regionalnym w Tworkowie
spotkanie z Familiją ze Skrzyszowa
spotkanie z Familiją ze Skrzyszowa
uczestnicy projektu z Familiją ze Skrzyszowa
uczestnicy projektu z Familiją ze Skrzyszowa
uczestnicy projektu z p. Barbarą Grobelny
uczestnicy projektu z p. Barbarą Grobelny