b_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_sprawozdanie_2012_20130217066.jpgNa zebranie przybyli: Posłowie na Sejm RP Krzysztof Gadowski i Ryszard Zawadzki, Wójt Gminy Gorzyce Piotr Oślizło, W-ce Prezes Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach Jerzy Szkatuła, Komendant Gminny Jerzy Glenc, Komendant honorowy Bolesław Cnota, Radni Czyżowic Jerzy Rebeś, Marian Jureczka (sołtys) i Jan Worek, Dyrektor Gimnazjum a zarazem Radna Powiatu Wodzisławskiego Stefania Rodak, Prezes LZS „Naprzód Czyżowice” Łukasz Szkatuła.

Szanowne druhny i druhowie, Rycerze św. Floriana, witam serdecznie i składam wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy w minionym roku z ogromną pasją, zaangażowaniem i wyobraźnią pracowali na rzecz drugiego człowieka. Straże pożarne realizując to piękne przesłanie „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” na co dzień dają przykład i świadectwo pięknego poświęcenia oraz wspaniałej służby.

Na szczególne słowa uznania zasługuje zaangażowanie i ciężka społeczna praca niektórych druhów z naszej jednostki, którzy wykonali gładzie gipsowe, pomalowali garaże, przeprowadzili remont wieży oraz wykonano w garażu składane schody. Częściowo materiał sfinansował Oddział Główny ZOSP RP. Niestety zabrakło na wykonanie posadzki w garażach myślę że w tym roku garaże zostanę wykończone. Zostały również zrobione szafki osobiste dla strażaków materiał na ten cel przekazał nieodpłatnie pan Stanisław Mikos a metalowe podstawy wykonał Zbigniew Mucha. Osoby które pracowały przy w/w pracach to: Mojżesz J, Student G, Kędzierski M, Czika W, Godula L, Cnota Ł, Stebel P, Pecuch D, Mojżesz K, Mucha Z, Margiciok Ł, Zając W,

W 2012r nasza OSP wzbogaciła się w średni sprzęt do ratownictwa drogowego wyposażony w agregat hydrauliczny, nożyce, rozpieracz ramieniowy i kolumnowy. Całkowity koszt sprzętu wynosił 36 180zł. (z KSRG 14 tyś., Oddział WZOSP RP w Katowicach 10 tyś., 909 zł z 1%, 3 tyś. dofinansował Komendant Powiatowy PSP w Wodzisławiu Śl. i 3 tyś. Urząd Gminy w Gorzycach. Lekki samochód ratownictwa technicznego Ford został wyposażony w niezbędny sprzęt potrzebny do działań ratowniczych przy wypadkach drogowych. Zakupiono pachołki drogowe 10 szt., lizak policyjny 2 szt., znak wypadek 2 szt., linka strażacka 1szt., koc gaśniczy 1 szt., zbijak do szyb 2 szt., podkłady i kliny 1 komplet, latarka na hełmy 5 szt., kamizelki odblaskowe 5 szt., oraz dwie butle do aparatów powietrznych. Dzięki inicjatywy i pomysłowi pana Pawła Kucza i Stanisława Mikos przy współudziale wielu sponsorów z Czyżowic został zakupiony za sumę 19 942 zł agregat wysokociśnieniowy wodno - pianowy wyposażony w 300litrowy zbiornik. (chciałem im tu z tego miejsca podziękować za taką inicjatywę) (lista znajduje się na stolikach) Szczególne podziękowania kieruję do 4 druhów z naszej jednostki Z. Mucha, Ł. Cnota L. Godula i M. Kędzierski. Wykonali potrzebne półki, mocowania na sprzęt ratowniczy, pomagali przy montażu agregatu i wciągarki w lekkim samochodzie pożarniczym Ford. Ze środków własnych OSP została zakupiona wciągarka do lekkiego samochodu ratowniczego. Do Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach w tym roku zostały złożone dwa wnioski o udzielenie dotacji na zakup piły ratowniczej, torby medycznej OSP R-1 oraz na dokończenie remontu garaży. Na rok 2013 z Urzędu Gminy w Gorzycach otrzymaliśmy dotację na utrzymanie „Internetowego Centrum Kształcenia na odległość” oraz lekkiego samochodu bojowego Ford w wysokości 9600 zł.

Warto zwrócić uwagę że w ciągu minionych paru lat mieliśmy okazję osiągnąć zadziwiające sukcesy, jeśli chodzi o pozyskiwanie sprzętu, remonty oraz wykorzystanie możliwości które dają nam fundusze europejskie.

Jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków z 1% w ostatnim okresie w naszej jednostce nastąpił spadek. Do porównania w 2010r otrzymaliśmy 2700 w następnym niecałe 2 tyś. a w 2012 909 zł. Postarajmy się żeby w tym roku pozyskć większą kwotę. Apeluję o wspólne zaangażowanie się ludzi dobrej woli w kampanię „1% podatku dla rzecz Związku OSP RP” z przeznaczeniem na naszą jednostkę. Zachęcam zwłaszcza strażaków ochotników, mających bezpośredni kontakt z podatnikami o propagowanie kampanii w roku 2013. Wspólnym wysiłkiem możemy własnej jednostce pomóc zgromadzić dodatkowe środki finansowe. W minionym roku przechodziły przez nasz region nawałnice. Okazało się jak ważne jest, żeby na miejscu, tam gdzie jest zagrożenie, byli ludzie dobrze przygotowani i odpowiednio wyposażeni do działań. W 2012 roku strażacy z naszej jednostki wyjeżdżali 45 razy do akcji ratowniczo gaśniczych tj: pożar budynku gospodarczego w Czyżowicach na ul. Dworcowej, piwnicy w budynku jednorodzinnym przy ul. Rogowskiej, poddasze w budynku Wodzisław – Radlin, sklep w Rogowach na ul. Wyzwolenia, garaż wolnostojący w Gorzycach ul. Wyzwolenia, niezamieszkały budynek w Rogowie ul. Rogowiec, składowisko odpadów gumowych na byłej cegielni w Wodzisławiu Śl., las w Rogowach, pożar traw Czyżowice ul. Gorzycka 3 razy, Wiejska 2 razy, Polna, trawa w Gorzyczkach ul. Kopalniana, Spacerowa, Leśna, Bełsznica ul. Czyżowicka 2 razy, ul Raciborska, Turza Śl. ul. Tęczowa i Zwycięstwa, Gorzyce na ul. Polnej i Piaskowej, Rogów ul Wyzwolenia, Wodzisław Śl. ul Czyżowicka. W Gorzyczkach na ul Kopalnianej przez całą noc zabezpieczano niewybuch. Jak wszyscy wiemy w minionym roku przez nasz region przeszły silne wiatry i gradobicie. Następstwem tego były uszkodzone dachy, połamane drzewa i zerwane przewody energetyczne. Jednostka z Czyżowic zabezpieczała skutki gradobicia w Turzy Śl. na ul. Bogumińskiej, Mszańskiej i Granicznej, usuwała powalone konary i drzewa w Czyżowicach ul. Polna, Wiejska i Wodzisławska oraz zerwane przewody w Czyżowicach ul. Strażacka, Radlin ul. Wiosenna oraz Gorzyce ul. Rybnicka. Oprócz akcji ratowniczo – gaśniczych braliśmy udział w niezapowiedzianych ćwiczeniach kompani odwodowej zorganizowane przez PSP Wodzisław w Czyżowicach na terenach leśnych. W celu podwyższenia kwalifikacji ratowników w 2012 roku zostało przeszkolonych 10 druhów w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy z czego 6 z programu UE co nie obciążało budżetu Gminy.

Mamy liczne przykłady wielkiej pracy i aktywnych działań z młodzieżą. Co roku organizowany jest „Konkurs Plastyczny” z bardzo dobrymi wynikami dzieci z naszej Gminy. W Gminnym konkursie uczniowie z Czyżowic zajęli następujące miejsca: kat. klasy I-III 3 miejsce Paulina Witkowska ze SP, wyróżnienie Oliwia Szwarc, Wojciech Szpejcher i Emilia Wyleżoł ze SP opiekun Mirosława Nogły. W kategorii klasy IV-VI wyróżnienie otrzymał i w gminnym i powiatowym konkursie Jan Wawrzyczny SP. Na szczeblu powiatowym kat. klasy I-III 1 miejsce Oliwia Szwarc SP, 3 miejsce Wojciech Szpejcher SP, wyróżniono pracę Pauliny Witkowskiej. Wielkim zainteresowaniem cieszy się OTWP, który co roku jest organizowany w naszym „Internetowym Centrum Kształcenia na Odległość”. 1 miejsce w kategorii Szkoła Podstawowa zdobył Patryk Adamczyk z Czyżowic, w kat. Gimnazja 2 miejsce Witold Blacha a w kat. Szkoła średnia 1 miejsce Jarosław Jakubczyk, 2 miejsce Bartosz Grabiec wszyscy z Czyżowic. Co roku wystawiamy MDP do zawodów sportowo – pożarniczych. W zeszłym roku mimo zaangażowania i ćwiczeń drużyna nasza nie wystartowała z powodu wyjazdu uczniów na „zieloną szkołę”. Myślę że w tym roku nie będzie takich kłopotów i wystawimy drużynę MDP z naszej jednostki. W zawodach sportowo-pożarniczych które w 2012r odbyły się na boisku sportowym w Gorzycach brała także udział Dryżyna gr. „A” zajmując 6 miejsce. Na prośbę dyrektorów WDK i Gimnazjum zostały wycięte i poskracane drzewa rosnące na ich Terenia.

W zeszłym roku braliśmy udział w corocznym świętowaniu naszego gminnego tygodnia strażackiego, rozpoczynając go objazdem wszystkich jednostek, ćwiczeniami na strefie gospodarczej w Czyżowicach i uroczystym zakończeniu, które odbyło się w Czyżowicach. W naszej parafii strażacy uczestniczyli w liturgii wielkiego tygodnia i Świąt Wielkanocnych. Trzymano wartę przy Grobie Pańskim uczestniczono przy mszy rezurekcyjnej. Nie zabrakło nas przy dożynkach w Uchylsku 100 lecia OSP Olza i OSP Gorzyczki, obchodach święta 11 listopada w kościele w Czyżowicach. Strażacy czuwali nad zabezpieczeniem przeciwpożarowym rozgrywek piłkarskich na boisku LZS „Naprzód Czyżowice”, bezpieczeństwem biegu na orientację.

W okresie sprawozdawczym został odznaczony odznaką „Strażak Wzorowy” druh Wojciech Zając.

Sprawy, które nurtują wszystkich strażaków to stare i wysłużone samochody w jednostkach z KSRG oraz obecny system dofinansowania zakupu samochodów pożarniczych. Niestety, mamy kryzys i samorządy nie mają środków żeby wesprzeć OSP w zakupach nowych samochodów. Dlatego potrzebne jest większe wsparcie finansowe z funduszy unijnych, KSRG oraz Związku.

Na zakończenie chcę osobiście podziękować druhom druhnom, Urzędowi Gminy, PSP, ZOSP RP, sponsorom, wszystkim którzy przyczynili się do rozwoju Naszej jednostki za wspaniały pracowity rok, za możliwość przeżywania wspólnie z wami fascynujących chwil. Życzę wam wiele radości z pięknego strażackiego działania, abyśmy wspólnie mogli przeżywać następne lata i tworzyć lepszą przyszłość dla naszej Ojczyzny. Wszystkiego najlepszego.

b_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_sprawozdanie_2012_20130217067.jpgb_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_sprawozdanie_2012_20130217068.jpg