b_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_obraz_002.jpg27 stycznia 2008 roku o godz. 14.00 w budynku OSP odbyło się Zabranie Sprawozdawcze za 2007 rok. Na zebranie przybyli m.in. Senator RP Antoni Motyczka, Wójt Gminy Gorzyce Piotr Oślizło, Komendant Gminny Jerzy Glenc, Komendant honorowy Bolesław Cnota, Prezes honorowy Augustyn Stabla, Radny Czyżowic Jerzy Rebeś oraz Dyrektor Gimnazjum Stefania Rodak.


Sprawozdanie z działalności OSP Czyżowice za 2007r.

Pożegnaliśmy 2007 rok. Z każdym rokiem zwiększa się liczba niebezpiecznych zdarzeń, groźnych dla naszego życia i mienia. Tylko ochotnicy nie rodzą się jak grzyby po deszczu. W wielu miejscowościach zdarzają się także kłopoty z kompletowaniem drużyny, do wyjazdów ratowniczo – gaśniczych. Także młodzi strażacy wyjeżdżają z kraju „za chlebem”. To smutne i niepokojące. A tymczasem jesteśmy w Europie bez granic. Weszliśmy do strefy Schengen.

W nowoczesnej Europie rządy jednoznacznie wspierają ochotnicze straże pożarne. Tak musi być i w naszym kraju. Poprzedni rząd odrzucił nowelizację ustawy o ochronie p. pożarowej, o której było tak głośno w 2007r. Znowu zapomniano o ludziach, którzy dobrowolnie, bez żadnego przymusu pomagają bliźniemu. Ochotnicy oczekują wsparcia od obecnego rządu i obywateli. Dlatego apelujemy: przekażmy 1 % swego podatku na rzecz OSP. Z tego miejsca chciałem podziękować wszystkim, którzy w 2007r. przekazali część swojego podatku na OSP Czyżowice. Nasza jednostka otrzymała 638 zł i za te środki zakupiono: hełm ozdobny, czapka rogatywka, 2 koszule z kr. rękaw, 10 czapek dżokejek dla MDP, sznur galowy.

Z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego otrzymaliśmy 5 tyś zł. Zakupiono 2 ubrania specjalne, 2 łańcuchy i prowadnicę do piły spalinowej, klucze do łączników, wyremontowano silnik z pompy PO – 5.

Oddział Wojewódzki Związku OSP RP woj. Śląskiego dofinansował zakup 2 szt. ubrań ochronnych i munduru wyjściowego strażaka na kwotę 1660 zł. Na ten rok zostało złożone zapotrzebowanie na zakup torby ratownictwa medycznego PSP R – 1 wraz z deską.


Zarząd Gminny ZOSP w Gorzycach zorganizował po raz kolejny ogólnopolski turniej wiedzy pożarniczej i konkurs plastyczny. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o zapobieganiu pożarom, znajomością historii ochotniczych straży pożarnych, przepisów z dziedziny ochrony środowiska, udzielania pierwszej pomocy oraz dobrą znajomością sprzętu gaśniczego. W OTWP na szczeblu gminnym I miejsce w kategorii wiekowej 10-13 lat zdobył Piotr Kuboń z Czyżowic, II miejsce Jarosław Jakubczyk także z Czyżowic. Nie gorzej było w starszej grupie wiekowej I miejsce zdobyła Marta Grabiec, II miejsce Wojciech Zając z Czyżowic. Na szczeblu powiatowym w OTWP III miejsce zdobył Jarosław Jakubczyk a w konkursie plastycznym I miejsce w grupie „szkoły podstawowe” zdobyła Dominika Nogły, a w grupie „gimnazjum” I miejsce Ewa Boniakowska oraz II miejsce Ewelina Langrzyk.


W maju z okazji święta strażackiego zostały przeprowadzone pokazy strażackie z udziałem przedszkolaków i Szkoły Podstawowej. W dalszym ciągu współpracujemy z „klubem młodego strażaka” przy Szkole Podstawowej. W czerwcu odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze gdzie nasza drużyna młodzieżowa CTIF zajęła III miejsce występując w następującym składzie: Monika Student, Robert Zając, Patryk Mioduszewski, Piotr Kuboń, Jarosław Jakubczyk, Szymon Mojżesz, Dariusz Wolny, Łukasz Rapa, Mateusz Stażyczny, Tomasz Jurczyk. Drużyna seniorów na tych zawodach zajęła II miejsce w składzie :Marcin Siwarski, Dariusz Pecuch, Wojciech Zając, Paweł Stebel, Marcin Mojżesz, Łukasz Cnota, Leszek Godula, Wojciech Czaika, Mojżesz Krzysztof, Adam Pecuch przegrywając o 1 sek z OSP Rogów.


W ramach prac społecznych zamontowano na elewacji budynku OSP figurę św Floriana, która została poświęcona w maju 2004r. Częściowy koszt w kwocie 500 zł został pokryty z funduszu komitetu organizacyjnego dożynek w Czyżowicach, dokończono remont pomieszczeń byłej poczty, prace przy zabezpieczeniu budynku starego przedszkola, malowanie okien w wieży remont samochodu bojowego (przedni napęd), malowanie błotników i zderzaków, wycinka drzew w naszym Gimnazjum.

Pod koniec października 2007r Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wyremontowało 6 hydrantów. Obecnie w Czyżowicach jest 20 hydrantów czynnych. Mapa z zaznaczeniem miejsc ich usytuowania znajduje się w samochodzie bojowym OSP. Jednostka nasza uczestniczyła w jubileuszu 100-lecia OSP Rogów oraz 95-lecia OSP Gorzyczki i Olza, w dożynkach Gminnych w Czyżowicach, obstawie biegu im. Jana Pawła II, nocy świętojańskiej w Olzie. Została utworzona strona internetowa o naszej miejscowości, gdzie znajdują się aktualne wiadomości z życia OSP Czyżowice. W listopadzie w OSP Radlin II odbył się kurs ratowników medycznych z udziałem dwóch naszych ochotników. Razem mamy przeszkolonych w tym kierunku 5 osób i w tym roku jak nam pozwolą możliwości chcemy wysłać kolejne osoby.


Rok 2007 był spokojny dla naszej jednostki. Wyjeżdżaliśmy 14 razy do akcji ratowniczo – gaśniczych. Pożar piwnicy w Czyżowicach na ul. Dworcowej, zakładu stolarskiego na ul. Nowej, pożar budynku gospodarczego w Olzie oraz 11 wyjazdów do palących się traw na nieużytkach.


Zarząd Główny Związku OSP RP przystąpił do Projektu "Centra kształcenia na odległość na wsiach" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. OSP Czyżowice jako jedna z trzech jednostek powiatu wodzisławskiego zakwalifikowała się do tego projektu. Oprócz jednostki z Czyżowic pomyślnie eliminacje przeszły OSP Mszana i OSP Radlin.

W obecnej chwili jesteśmy na etapie zakończonych rozmów z UG w Gorzycach w sprawie pomieszczeń byłej poczty i z tego względu doszliśmy do wniosku iż należy zmienić nasz statut.

Po akceptacji koordynatora powiatowego zostaje tylko kwestia pracowników. Dzięki dużej pomocy UG w Gorzycach myślę że projekt ten zostanie do końca zrealizowany z korzyścią nie tylko dla OSP ale dla wszystkich mieszkańców Czyżowic i całej Gminy Gorzyce.


W okresie sprawozdawczym zostali wyróżnieni i odznaczeni następujący strażacy:

  • Brunon Brudny - medal za zasługi dla powiatu wodzisławskiego,
  • Jarosław Zając - złoty medal za zasługi dla pożarnictwa
  • Michał Wyleżoł - srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa.

           
Proszę przyjąć serdeczne podziękowania i wyrazy prawdziwej wdzięczności za następny rok wiernej służby strażackiej, za zaangażowanie w rozwiązywanie spraw naszego środowiska, za walkę o coraz wyższy poziom bezpieczeństwa każdego z nas. Serdecznie dziękuję UG w Gorzycach za wszelką pomoc moralną i materialną. Serdecznie dziękuję sponsorom (przede wszystkim naszemu druhowi Grzegorzowi Kacprzak) to dzięki ich życzliwemu wsparciu i pomocy łatwiej możemy rozwiązywać codzienne kłopoty, całkowicie realizować wszystkie zadania.
Przed nami
2008. Wierzę że będzie kolejnym rokiem wytrwałej pracy na rzecz ochrony przeciw pożarowej.


Opracowanie:
Grzegorz Student Prezes OSP


b_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_obraz_004.jpg
 
b_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_obraz_005.jpg
 
b_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_obraz_006.jpg
 
b_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_obraz_007.jpg
 
b_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_obraz_009.jpg
 
b_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_obraz_010.jpg
 
b_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_obraz_011.jpg
 
b_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_obraz_012.jpg
 
{mosimage}
 
{mosimage}