W naszej szkole uczymy młodzież szacunku do Ojczyzny, poczucia własnej tożsamości i wartości jako narodu o odrębnej, niepowtarzalnej kulturze, posiadającego bogate dziedzictwo narodowe. Uświadamiamy młodym ludziom, że wolność i niepodległość to wartości nadrzędne i ponadczasowe. Stąd szacunek do czyżowickich sztandarów - tego z 1923 powstańczego związanego nierozerwalnie z postaciami Franciszka Kowalskiego i Józefa Cichego; harcerskiego związanego z dh Konradem Chrobokiem i naszego szkolnego związanego z patronem ks. dr Gustawem Klapuchem, który za swoją działalność na rzecz ludzi represjonowanych w czasach komunistycznych otrzymał złoty medal NSZZ „Solidarność”.  Warto sięgnąć do publikacji „Czyżowice wczoraj dziś i jutro”, w której autorzy zawarli historię naszej miejscowości.

Programem poetyckim i muzycznym młodzież czyżowickiego gimnazjum oddaje hołd bohaterom walk o wolną Polskę. Lekcja historii przypomniała wszystkim uczestnikom wieczoru drogę Polski do niepodległości, ale też zawierała odwołania do współczesności.  W wykonaniu przedstawicieli klas I – III zabrzmiały strofy znanych poetów: ”Bagnet na broń”, „Żołnierz polski”, „Elegia o chłopcu polskim”. „Kwiaty polskie”, „Jest taki kraj” czy najprostsze „Kto ty jesteś?”. Ze wzruszeniem zebrani wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów z akompaniamentem zespołu instrumentalnego – „Rota”, ”Wojenko, wojenko”, ”Piechota”, „My, Pierwsza Brygada”. „Biały krzyż” i na finał „Żeby Polska była Polską”. W programie zaprezentowali się również czyżowiccy harcerze z 16 drużyny harcerskiej im. Żwirki i Wigury.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wieczoru za niesamowite przeżycia.

 

Stefania Rodak

Dyrektor szkoły

{gallery}szkola/gimnazjum/2013/poezja/{/gallery}